štvrtok 16. júla 2015

Mobilné žeriavy, autožeriavy

Mobilné žeriavy, teda  nákladné automobily s nadstavbou žeriavu,  sú pre svoju schopnosť mobility využívané predovšetkým v oblasti stavebníctva,  strojárskom a hutníckom priemysle,  na stavbách, pri montážnych činnostiach a doprave.  Tým,  že je stroj mobilný, je vhodné ho využiť aj v ťažko dostupnom teréne a pri stavbách v prípravnej fáze. Teleskopicky vysúvateľné ramená sú skonštruované tak, aby umožnili manipuláciu s ťažkým nákladom vo veľkej výške. Vysúvacie podpery zabezpečujú stabilitu a prenášajú tak záťaž z ramena. Pohyb ramena zabezpečuje hydraulika. Súčasťou autožeriavov je obslužná kabína a navíjací lanový bubon umiestnený v zadnej časti vozidla. 
mobilný žeriav 1949
Prvý mobilný žeriav vyrobený v roku 1949

Mobilné žeriavy Libberr


Spoločnosť STAPO Praha a.s. spolupracuje so skupinou Libbher,  ktorá je známa  svojou kvalitou stavebných strojov  po celom svete.  Libberr s viac ako 60 ročnou tradíciou buduje širokú škálu mobilých žeriavov s teleskopickými alebo priehradovými výložníkmi na kolesových alebo pásových podvozkoch, ktoré sú výkonné, kompaktné a ľahko ovládateľné. Využívajú ultra-moderné technológie, ktoré spĺňajú kombinované cestné a terénne prevádzkové požiadavky na stavbách všetkého druhu po celom svete. Mobilné žeriavy Libberr LTM, ktoré sú dostupné na prenájom v našej spoločnosti,  sa vyznačujú v oblasti mobility, dosahujú rýchlosť do 80 km/h  a sú veľmi univerzálne vďaka svojim kompaktným rozmerom.

Z histórie žeriavov, Hans Libhher


Zakladateľom skupiny  Libherr je švajčiarsky murársky majster a vynálezca mobilnej žeriavovej technológie Hans Libhher (1915-1993).  V roku 1945, po návrate z vojny a prevzatí rodinnej stavebnej firmy sa začal zaoberať myšlienkou ako uľahčiť ťažkú prácu na stavbách. V tej dobe boli stavebné žeriavy využívané len na veľkých stavbách a nebolo možné ich použiť na menších stavbách. Boli príliš veľké a nemobilné, podobali sa žeriavom na prístavoch a lodiach. V tejto oblasti videl Libhher veľký potenciál, preto založil vlastnu firmu v Kirchdorfe. V roku 1949 skonštruoval svoj prvý mobilný otočný žeriav na svete, ktorý sa dal ľahko rozmontovať a znovu zmontovať.  Vynález bol prevratný, dal si ho patentovať a začal vyrábať žeriavy a stavebné stroje. Tak vznikla skupina Liebberh,  ktorá je v súčasnosti popredným výrobcom stavebnej techniky a pôsobí v 50 krajinách sveta, má 130 pobočiek a zamestnáva viac ako 41 000 zamestnancov. Rodinný podnik vedie po Hansovi už druhá generácia, Isolde a Willi Liebherr.
Foto : www.liebherr.com






Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára